Математика 3 клас. Урок 131. Способи раціональних обчислень
Мета: провести роботу над помилками, допущеними в самостійній роботі; ознайомити учнів зі способами раціональних обчислень (множення на 9; 99); розвивати обчислювальні навички; виховувати уважність.
Хід уроку. Математика 3 клас. Способи раціональних обчислень
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 1146
Р = ((6 + 6 : 2) • 2 = 18 см) На скільки зміниться периметр прямокутника, якщо його довжину збільшити на 5 см? (На 10 см)
Завдання 1147
(478 + 12): х = 70 (х = 7) х : 4 = 63 - 27 (х = 144)
х - (38 - 15) = 64 (х = 87) 64 : х = 47 - 39 (х = 8)
5 • х = 42 - 12 (х = 6) 60 + х = 320 (х = 260)
2. Аналіз самостійної роботи
3. Гра-змагання між рядами
1-й ряд 2-й ряд 3-й ряд
18•2 92-15 70:2
87 + 5 51:3 72:8
24•3 84:4 17•3
12:3 50:2 83-17
69 + 7 63:7 36•3
93:3 16•4 56-18
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал.
IV. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Обчислення з перевіркою (с 172, завдання 1148)
2. Робота над задачами (с 173)
Завдання 1152
— Поясніть числа задачі.
— Яке питання задачі?
— Чи можемо відповісти на питання задачі? Якою дією?
Завдання 1153
— Що відомо в задачі?
— Яким є питання задачі?
— Що треба знати, щоб відповісти на питання задачі?
— Що відомо про ширину?
— Що відомо про довжину?
— Якою є формула для обчислення периметра прямокутника?
Розв'язання
Р = (8 + 8-4)•2 = 80 см
3. Розв'язування прикладів на ділення з остачею (с. 173,завдання 1154) 9:4 = 2(ост. 2)
7: 2 = 3(ост.1) 7: 3 = 2(ост.1) 8:3 = 2 (ост. 2)
4. Робота над рівностями зі змінною (с 173, завдання 1155)
— За яких значень букв справджуються рівності?
а + а = а(а = 0) b-b=1(b-1) а + а- а = 7 (а = 7)
k:k=1 (k — будь-яке натуральне число)
а • b = 0 (а = 0 або b = 0) а • k = а (k = 1)
Фізкульхвилі/нка
5. Ознайомлення із раціональними способами множення на 9; 99
— Щоб помножити певне число на 9, треба збільшити його в 10 разів і від отриманого результату відняти саме це число.
8•9 = 8•10-8 = 72
27•9 = 270-27 = 243
При множенні на 99 треба, вочевидь, збільшити це число в 100 разів і від отриманого числа відняти саме це число. 12-99 = 12-100-12 = 1188
6. Офтальмологічна пауза
7. Розв'язування логічної задачі
Пес Тузик на 12 кг важчий за кота Барсика, а Барсик вчетверо легший за Тузика. Скільки важить Барсик?
Розв'язання
Якщо Барсик вчетверо легший за Тузика, то Тузик вчетверо важчий за Бар-сика. Зробимо схематичний малюнок: накреслимо два відрізки, один з яких у 4 рази довший за інший, і позначимо їх різницю числом 12:
$IMAGE1$
На першому відрізку чотири однакові частини, на другому — одна така частина. На першому відрізку три частини дорівнюють 12 кг. Отже, в одній такій частині 12 кг : 3 = 4 кг.
Відповідь: 4 кг важить Барсик (Тузик — 20 кг).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на уроці?
— Що найбільше сподобалося розв'язувати?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Математика 3 клас. Способи раціональних обчислень
С 173, завдання 1156; 1157.
|