Математика 3 клас. Урок 134. Узагальнення і систематизація знань
Мета: узагальнити знання учнів; ознайомити зі способами раціональних обчислень (множення но 11); розвивати логічне мислення, пам'ять; виховувати допитливість, інтерес до математики.
Хід уроку. Математика 3 клас. Узагальнення і систематизація знань
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток нас 160)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал.
IV. КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Усні обчислення (с. 174, завдання 1164)
— Усно знайдіть частку й остачу.
31 : 5 = 6 (ост. 1) 18:4 = 4 (ост. 2) 20 : 3 = 6 (ост. 2)
19:3 = 6(ост. 1) 46:9 = 5(ост. 1) 15 : 4 = 3(ост. 3)
34:8 4 (ост. 2) 41 : 5 - 8 (ост. 1)
2. Робота над задачею (с. 174, завдання 1166)
Розв'язання
244:2 = 122(кг)
Відповідь: 122 кілограми насіння одержали.
3. Усне розв'язування задачі (с. 174,завдання 1167)
— Скільки олії можна одержати зі 126 кг цих плодів? (126 : 3 = 42 кг)
4. Диференційована робота над задачами (заваріантами)
1 варіант — завдання 1168 (с 72)
Розв'язання
1)9•72 = 648 (кг) — всього вугілля;
2)648: 8 = 81 (день)
Відповідь: на 81 день вистачить вугілля.
2 варіант — завдання 1169 (с 72) Розв'язання
1) 2000 : 10 = 200 (г) — жолудів не зійшло;
2) 2000 - 200 = 1800 (г) — зійшло;
3) 1800: 300 = 6 (садж.) Відповідь: 6 саджанців дуба дістали.
Фізкультхвилинка
5. Ознайомлення із раціональним способом множення числа на 11 1 й спосіб
— Щоб помножити певне число на 11, треба збільшити його в 10 разів і до отриманого результату додати саме це число.
34•11=340 + 34=374
2-й спосіб
Слід «розсунути» цифри числа, що множиться на 11, і в проміжок, що утворився, вписати суму цих цифр, причому якщо ця сума більша за 9, то, як під час звичайного додавання, слід одиницю перенести в старший розряд.
34 • 11 = 374, оскільки 3 + 4 = 7, сімку поміщаємо між трійкою і четвіркою;
68• 11 = 748, оскільки 6 + 8 = 14, четвірку поміщаємо між сімкою (шестірка плюс перенесена одиниця) і вісімкою.
6. Офтальмологічна пауза
7. Розв'язування логічної задачі
У хлопчика в колекції є жуки та павуки — всього 8 штук. Якщо перелічити всі кінцівки в колекції, то їх буде 54. Скільки в колекції жуків і скільки павуків?
Розв'язання
Припустимо, що в коробці були всі жуки (на дошці позначаємо комах з 6 кінцівками). Скільки всього в них ніжок? (6 • 8 = 48) А в умові задачі всього 54 кінцівки. На скільки більше ніжок повинно бути у комах? (54 — 48 - в). А чому так сталося? (Тому, що в колекції, крім, жуків, були и павуки, а в них ніг більше.) У павука 8 ніжок, а у жука — 6. На скільки більше ніжок у павука, ніж у жука? (На 2) Отже, 6 ніжок треба розподілити між комахами (жуками), додаючи кожному по 2. Павуків буде стільки, скільки в 6 міститься по 2, тобто 3.
6 • 8 = 48 (ніж.) — всього було б, якби в колекції були лише жуки;
54 — 48 = 6 (ніж.) — на стільки ніжок більше у комах, ніж ми передбачили;
8 — 6 = 2 (ніжки) — на стільки більше ніжок у павука, ніж у жука;
6 : 2 = 3 — жуків.
8 — 3 = 5 — павуків.
Можна розпочати міркування з передбачення, що в колекції були лише павуки:
8 • 8 = 64 (ніж.) — усього, якби всі були павуки;
64 — 54 = 10 (ніж.) — зайві;
8-6 = 2 (ніж.) — на стільки більше ніжок у павука, ніж у жука;
10:2 = 5 — павуків;
8 — 5 = 3 жуків.
Такі задачі розв'язуються також способом підбору.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що повторили па уроці?
— Що нового дізналися?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Математика 3 клас. Узагальнення і систематизація знань
С. 174, завдання 1171; 1172.
|