Математика 3 клас. Урок 73. Складена задача на три дії
Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового віднімання трицифрових чисел з переходом через розряд; удосконалювати вміння учнів розв'язувати задачі на три дії; розвивати пам'ять, мислення; виховувати організованість.
Хід уроку. Математика 3 клас. Складена задача на три дії
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Математичний диктант (с 102, завдання 667) Відповіді:
1) 971; 407; 780; 602;
2) 616; 440; 390; 705; 555;
3) 199;
4) 66 дес;
5) 209 см; 290 см; 90 см.
3. Усна лічба (с 103, завдання 668)
(134 + 89 = 223; 548 + 281 - 829)
4. Гра «Ланцюжок»
5. Робота за картками індивідуального контролю (див, додаток на с 37)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися письмово віднімати трицифрові числа з переходом через розряд; складати і розв'язувати задачі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення нового матеріалу (завдання 669, с 104)
— Прочитайте запис з підручника:
945
+
217
728
— Під час обчислення прикладів такого виду міркуйте так:
— Від 5 од. не можна відняти 7 од. Беремо 1 дес. у розряді десятків. 1 дес.— це 10 од. та ще 5 од., буде 15 од. Від 15 од. відняти 7 од., буде 8 од. Цифру 8 записуємо під одиницями. Від 3 дес. відняти 1 дес. буде 2 дес. Цифру 2 записуємо під десятками. Від 9 сот. відняти 2 сот. буде 7 сот. Цифру 7 записуємо під сотнями. Дістаємо число 728.
2. Первинне закріплення нового матеріалу (с 104, завдання 670)
— Обчисліть значення різниць, записуючи числа стовпчиком.
Перший і другий приклади розв'язати з коментуванням, третій І четвертий — самостійно, з наступною перевіркою.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 103, завдання 671)
Тривалість життя черепах 350 років, а китів — 70 років.
— Поставте питання і розв'яжіть задачу.
(На скільки більше живуть черепахи, ніж кити?) (На скільки менше живуть кити, ніж черепахи?) 350 -70 = 280 (р.)
2. Робота над задачею на три дії (с. 103, завдання 672)
— Про що запитується у задачі?
— Чи можна відразу відповісти на це запитання? (Ні)
— Що треба знати, щоб дізнатися, скільки кущів їм залишилося обкопати?
— Чи можемо дізнатися, скільки кущів обкопали разом мама й Оленка?
— Чи можемо дізнатися, скільки кущів обкопала Оленка? Розв'язання записати самостійно.
Слабші учні можуть скористатися карткою-підказкою.
1)[]-[]=[](кущ.)
2)[]+[] = [](кущ.)
3)[]-[]=[](кущ.)
Розв'язання
1) 316
- 120
196 (кущ.) — посадила Оленка
2) 316
+ 196
512 (кущ.) — обкопала мама й Оленка разом
3) 650
- 512
138 (кущ.)
Відповідь: залишилося обкопати 138 кущів.
3. Творча робота над задачею
— Складіть задачу про допомогу дорослим.
4. Завдання з логічним навантаженням [с 104, завдання 673) 18:2 = 9 — зменшуване.
Перевірка: 9- 1 = 8; 9- 2 = 7; 9-3 = 6; 9-4 = 5; 9-8 = 1; 9-7 = 2іт. ін.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Поясніть спосіб обчислення за прикладами: 872 — 248; 519—163.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Математика 3 клас. Складена задача на три дії
С 104, завдання 674; 675.
Додаток
Картка 1
1) Обчисліть приклади, записуючи їх стовпчиком.
562 + 329 607 - 227 560 + 380
2) Розв'яжіть задачу.
Довжини сторін трикутника дорівнюють 25; 29 І 34 см. На скільки сума двох менших сторін більша від суми третьої сторони? Картка 2
1) Обчисліть приклади, записуючи їх стовпчиком.
144 + 473 902 - 182 576 + 250
2) Розв'яжіть задачу.
Довжини сторін трикутника дорівнюють 18; 15 і 27 см. На скільки сума двох менших сторін більша від суми третьої сторони?
|