Математика 3 клас. Урок 82. Ділення числа на 1
Мета: вчити учнів застосовувати в обчисленнях правило ділення числа на 1, на рівне йому число, нуля на число; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумами двох доданків; розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати акуратність, уважність.
Хід уроку. Математика 3 клас. Ділення числа на 1
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с 42)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо правило ділення числа на 1, на рівне йому число, нуля на число.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Складання рівностей (с. 117,завдання739)
Учні з кожного виразу на множення та його значення складають рівність із діленням.
— Чому дорівнюють частки а : а; а : 1; 0 : а?
— Чи має сенс вираз а : 0?
2. Розв'язування прикладів «ланцюжком» з коментуванням
{с. 117, завдання 740)
596 + 374•1= 970 596 + 374•0 = 596 0 • 320 : 1 = 0
(596 + 374)*1 = 970 (596 + 374)*0=0 0 + 320 : 1 = 320
3. Робота над задачею (с. 117, завдання 741)
— Прочитайте задачу. Розгляньте малюнок. Про що розповідається в задачі? Запишіть задачу коротко.
— Прочитайте питання задачі.
— У цій задачі дано три суми: сума трьох чисел» сума першого та другого числа, сума другого та третього числа.
— Як знайти кількість курей? (Треба від суми трьох чисел відняти суму качок та гусей.)
— Як знайти кількість гусей? {Треба від суми трьох чисел відняти суму курей і качок.)
— Як знайти кількість качок? (Можна міркувати двома способами: від суми курей і качок відняти число курей, або від суми качок та гусей відняти число гусей.)
— Запишіть розв'язання по діях. Розв'язання
1) 208 - 129 = 79 (пт.) — гусей;
2) 208- 115 = 93 (пт.) — курей;
3) 129 - 93 = 36 (шт.) — качок. Відповідь: 79 гусей, 93 курки, 36 качок.
4. Колективне розв'язування геометричної задачі (с. 118, завдання 742)
Довжина — 8 см, це на 4 см більше від ширини
Периметр —?
Розв'язання 1)8-4 = 4 (см) — ширина; 2)(8 + 4)*2 = 24(см)
Відповідь: 24 см — периметр прямокутника.
Після цього учні знаходять сторону рівносторошіього трикутника, периметр якого дорівнює периметру прямокутника. (24 : 3 = 8 (см))
ФЬкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Складання та розв'язування задач (с. 118, завдання743)
Учні за короткими записами складають та розв'язують задачі (першу — усно, другу — письмово).
2. Розв'язування рівнянь (с 118, завдання 744) Троє учнів працюють біля дошки.
х + 408 = 643 684 - х = 256 х - 312 = 539
х = 643 - 408 х = 684 - 256 х = 539 + 312
х = 235 х = 428 х = 851
3. Розв'язування логічних завдань
1)С. 118, завдання 745.
Від 6 кг цукру треба відважити 750 г на терезах без гир. Як це зробити?
Розв'язання
Розважити цукор навпіл і висипати в торбинку 3 кг. З кг, що залишилися на шальці, розважити навпіл і висипати в торбину ще 1 кг 500 г. Решту 1 кг 500 г розважити порівну і висипати в торбину 750 г. На шальці буде 750 г. 2) У сім'ї четверо дітей: Сергійко, Іринка, Івась та Галинка. їм 5; 7;
9 і 11 років. Скільки років кожному з них, якщо один з хлопчиків ходить
у дитячий садок, Іринка молодша за Сергійка, а сума років дівчаток ділиться
на 3? (Сергіику — 9 років, Іринці — 7 років, Івасю — 5 років, Галииці —
11 років.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що дістаємо у частці при діленні будь-якого числа на 1?
— Що дістаємо у частці при діленні будь-якого числа на це саме число, крім нуля?
— Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 118, завдання 746; 747.
Додаток
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 737
— Прочитайте приклади з одноцифровими відповідями. (45 : 5 • 1 = 9; (423+7)-0 = 0;10-0 + 4 = 4)
— Прочитайте приклади з двоцифровими відповідями. (45; 5 + 1 = 10; 10 — -0 + 4 = 14)
Прочитайте приклади з трицифровими відповідями. (543 -51= 538; 423+7-0 = 423; (543 -5)-1= 538)
Завдання 738
— Прочитайте розв'язання задачі і відповідь, (а — 13 + 16, якщо а = 18, то 18-13 + 16 21 (кг))
Відповідь: 21 кілограм печива стало в коробці.
2. Обчислення значень виразів
63 : 7 + 1 82 * 0 + 45 56 : 8 - 1
63 : 9 + 1 * 1 38 * 0 + 46 + 20 91*1+9
63 : 9 - 1 + 1 0*94 + 460 + 200
(81: 9 +11)-9 (550+ 25): 5
(81 : 9 - 1 + 1): 2 0*66 + 240 + 760
3. Гра «Віднови рівність»
— Уставте знаки арифметичних дій так, щоб рівності були правильними.
62 □ 0 = 62 79 □ 1 = 80 23 □ 0 = 23
49 □ 49 = 0 190 □ 1 = 190 0 □ 51 = 0
4. Хвилинка каліграфи
1 12 123 1234 12345 123456 1234567. Математика 3 клас. Ділення числа на 1
|