Математика 3 клас. Урок 85. Множення і ділення розрядних чисел на одноцифрове
Мета: пояснити способи множення і ділення розрядних чисел на одноцифрове число і множення одноцифрового числа на розрядне; формувати вміння розв'язувати задачі на дві та три дії; розвивати мислення, математичне мовлення; виховувати уважність.
Хід уроку. Математика 3 клас. Множення і ділення розрядних чисел на одноцифрове
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 764
— Прочитайте приклади з одноцифровими відповідями. ((37 + 33): 10 = 7; (50 -20): 10 = 3).
— Прочитайте приклади з двоцифровими відповідями. (50 - 20 : 10 = 48; (37 + 13): 5 = 10; 50-20:5 = 46; 500 - 200:2 = 400)
Завдання 765
У магазин привезли 100 кг борошна. 80 кг борошна було в мішку, а решта — у пакетах, по 2 кг у кожному. Скільки було пакетів з борошном? ((100 — 80): ': 2 = 10 (пак.))
2. Гра «Круглі числа»
Назвіть по порядку круглі числа.
100; 200; 300; 400; 500; 600; 700; 800; 900; 1000.
3. Заміна розрядних чисел більш крупними лічильними одиницями 60=...дес,
600= ...сот.
4. Гра «Обери правильну відповідь»
4•10 = [] 32•10 = [] 7•100=[]
14 ЗО 40 230 300 320 70 710 700
5. Усні обчислення
9•10 24•10 7•100
10•5 10•32 100•9
3•10 55•10 2•100
60:6 400:10 200:100
90:10 800:10 420:10
ПІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми ознайомимось із способами множення і ділення розрядних чисел на одноцифрове число і множення одноцифрового числа на розрядне.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Фронтальна робота (с 121, завдання 766)
— Кожне із чисел замініть добутком за зразком.
30 = 3*10 300 = 3*100
2. Коментоване розв'язування прикладів (с 121,завдання767)
— Використовуючи закони множення, знайдіть добутки зручними способами.
4 • 10 • 3 = 4 • 3 • 10 = 120 6 • 5 • 10 = 300
2 - 100 • 3 = 2 - 3 • 10 = 600 10 • 4 • 2 = 10 • (2 • 4) = 80
— Які закони множення використали? (Переставшій і сполучний заколи множення)
3. Колективне опрацювання матеріалу (с 121, завдання 768)
— Поясніть, як знаходили добутки і частки.
— Розгляньте записи ліворуч. Порівняйте добутки. Чим вони схожі? (В усіх добутках перший множник с круглим числом, а другий множник — одноцифрове число.) Як ми міркуємо для обчислення значень добутків?
Учні пропонують замінити кругле число 30 більш крупними лічильними одиницями — десятками: ЗО = 3 дес; помножити число десятків на 3: 30 - 3 = 3 дес. -3 = 9 дес. = 90
— Що по кроках слід робити для обчислення значення такого добутку? Аналогічно: 200 -4 = 2 сот. -4 = 8 сот. = 800
Пам'ятко
1) Замінюю кругле число більш крупними розрядними одиницями.
2) Множу число розрядних одиниць на одноцифрове число, отримую певне число розрядних одиниць.
3) Результат подаю в одиницях.
— Розгляньте записи праворуч.
— Чи можна так само міркувати при діленні розрядного числа на одноцифрове число?
60 : 3 = 6 дес. : 3 = 2 дес. = 20 600 : 3 = 6 сот. : 3 = 2 сот. = 200
— Порівняйте приклади на множення і ділення. (В обох випадках ми множимо або ділимо розрядне число на одноцифрове.)
— Що є спільного в міркуваннях при множенні і при діленні розрядних чисел на одноцифрове число? (В обох випадках розрядне число замінюємо більш крупними розрядними одиницями: десятками або сотнями, а потім множимо або ділимо число розрядних одиниць на одноцифрове число, в результаті отримуємо число, виражене в розрядних одиницях: десятках або com нях; відповідь записуємо в одиницях.)
Узагальнено пам'ятка
Множення (ділення) розрядного числа на одноцифрове число
1) Замінюю кругле число більш крупними розрядними одиницями.
2) Множу (ділю) число розрядних одиниць на одноцифрове число, отримую результат, виражспий в тих самих розрядних одиницях.
3) Результат подаю в одиницях. 40 • 2 = 4 дес. -2 = 8 дес. = 80 40 : 2 = 4 дес. : 2 = 2 дес. = 20 400 -2 = 4 сот. -2 = 8 сот. = 800 400:2 4 сот. : 2 2 сот. 200
4. Первинне закріплення (с. 121, завдання 769)
— Двоє учнів по-різному знайшли добуток. Поясніть, як міркував кожний із них.
1 и учень: 3 • 20 - 20 • 3 = 60.
2-й учень: 3 • 20 = 3 • 2 • 10 = 6 • 10 = 60.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Усні обчислення (с. 121, завдання 770)
2. Робота над задачею [с 121,завдання771)
Учні складають та самостійно розв'язують задачу за таблицею. Розв'язання
1) 10 • 4 = 40 {кг) — загальна маса моркви;
2) ЗО • 2 = 60 {кг) — загальна маса буряків;
3) 40 + 60 = 100 (кг) — загальна маса овочів.
3. Творча робота над задачею (с. 122,завдання 772)
Ознайомившись з умовою задачі, учні повторюють задачу, спираючись на креслення та усно розв'язують.
Потім змінюють запитання, щоб у розв'язанні додалася ще одна дія.
4. Розв'язування рівняння (с. 122, завдання 773) Один учень працює біля дошки.
х • 4 = 800 600 : х = 100 х : 3 = 200
х = 800 : 4 х = 600 : 100 х = 200 * З
х=200 х = 6 х = 600
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв'язування логічних завдань
1) Завдання 774 (с. 122).
Знайдіть суму всіх трицифрових чисел, сума цифр у записах яких дорівнює 3.
Розв'язання
111 + 102 + 120 + 210 + 300 = 843 2)'Гри брати з'їли за 7 хв 63 вареники. Скільки вареників з'їсть один брат за
4 хв? {Усі брати з'їдали однакову кількість вареників.)
3) Ремонт половини даху коштує 280 грн. Скільки коштує ремонт цілого даху?
4) Коли чапля стоїть на одній нозі, вона важить 3 кг. Скільки буде важити чапля, якщо вона стане на дві ноги? (З кг)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Як помножити (поділити) розрядне число на одноцифрове число.
— Як називаються числа при множенні?
— Як знайти невідомий множник?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Математика 3 клас. Множення і ділення розрядних чисел на одноцифрове
С. 122, завдання 775; 776.
|