Математика 3 клас. Урок 91. Множення одноцифрового числа на двоцифрове
Мета: ознайомити учнів з прийомом множення одноцифрового числа на двоцифрове, користуючись переставним законом; удосконалювати вміння розв'язувати задачі, пов'язані з одиничною нормою; формувати вміння знаходити периметр прямокутника; розвивати логічне мислення, пам'ять; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку. Математика 3 клас. Множення одноцифрового числа на двоцифрове
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 822
— Прочитайте рівності (50 = 25 • 2; 800 : 40 = 20); нерівності, у яких поставили знак «більше» (33 • 3 > 90); знак «менше» (1З • 3 < 40; 80 < 27 • 3).
Завдання 823
Швачка шиє за день 12 сорочок, а її учениця — на 5 сорочок менше. Скільки сорочок вони пошиють разом за 5 днів, якщо працюватимуть з такою самою продуктивністю? ((12 + (12 — 5)) • о = 95 (cop.))
2. Математичний диктант
• Добуток чисел 15 і 4 збільшіть на 60.
• Частку чисел 800 і 4 зменшіть па 18.
• Периметр квадрата дорівнює 40 см. Знайдіть довжину сторони квадрата.
• На скільки число 360 більше, ніж 97?
• На скільки число 180 менше 360?
• Збільшіть 32 у 3 рази.
• Зменшіть 100 у 5 разів.
• До 755 додайте 45.
• Від числа 390 відніміть 260.
Відповіді: 120; 182; 10 см; 263; 180; 96; 20; 800; 130.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з прийомом множення одноцифрового числа на двоцифрове.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ознайомлення з прийомом обчислень (с. 128, завдання 824)
— Сформулюйте переставний закон множення. (Від зміни місць множників добуток не змінюється.)
— При множенні одноцифрового числа на двоцифрове ми і використовуватимемо переставну властивість множення:
wb = b • а
З-28 = 28-3 = 84.
— Застосовуючи переставну властивість, знайдіть добутки.
2•23 = 23•2 = 46 4 • 12 = 12 • 4 = 48
3*31 = 31*3 = 93 5*11 = 11*5 = 55
Висновок. При множенні одноцифрового числа на двоцифрове можна використовувати переставний закон дії множення і помножити двоцифрове число на одноцифрове.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Усне розв'язування задачі (с 128, завдання 825)
— Скільки метрів хлопчик пробіжить за 15 с? (15 • 6 = 90 м)
2. Самостійне розв'язування задачі (с. 128, завдання 826)
1 вів. 1 день— 2 кг 6 вів. 7 дії.— ?
Розв'язання
2-7-6 = 84(*г)
Відповідь: 84 кг силосу потрібно шести вівцям на тиждень.
Примітка. Слід звернути увагу учнів на те, що в розв'язанні задачі нам треба по 2 взяти 14 разів, але при обчисленні ми можемо використовувати переставну властивість дії множення.
3. Розв'язування задачі двома способами (с 129,завдання 827)
План розв'язання їй спосіб
1) Скільки кілограмів фарби витрати для ремонту двох під'їздів?
2) Скільки кілограмів фарби витратили на перший під'їзд?
3) Скільки кілограмів фарби витратили на другий під'їзд? 2-й спосіб
1) Скільки банок фарби витратили на другий під'їзд?
3) Скільки кілограмів фарби витратили на другий під'їзд
Розв'язання (1-й спосіб) Розв'язання (2-й спосіб)
1) 4*17 = 68(кг) 1) 17-6=11(6.)
2) 4*6 = 24(кг) 2) 4*11-44 (кг)
3) 68 -24 = 44 (кг)
Відповідь: 44 кілограмів фарби пішло для ремонту другого під'їзду. (Задачу можна розв'язати виразами: 4' 17' -4'6 = 44, або 4' (17-6) = 44.)
4. Знаходження значень виразів з буквеними даними (с. 129, завдання 828)
5. Колективне опрацювання геометричного матеріалу (с 129, завдання 829, 830)
6. Офтальмологічна пауза
7. Розв'язування логічних завдань (див. додатокнас. 58)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— У чому полягає переставна властивість дії множення? Наведіть приклади. Математика 3 клас. Множення одноцифрового числа на двоцифрове
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 129, завдання 832; 833.
|