Укр.мова 6 кл. Урок 34. Поняття про словотвірний словник
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із словотвірним словником; навчити визначати спосіб словотвору за допомогою словника; формувати вміння визначати спосіб творення слів;
- розвивальна: розвивати загальнопізнавальні вміння школярів працювати з лінгвістичними словниками; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, духовної спадщини українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, лексикографія, лексикологія,
синтаксис. Міжпредметні зв'язки: мова, література, етика, українознавство.
Тип уроку: урок закріплення вивченого.
Не бійтесь заглядати у словник: Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник. Достиглий овоч у Грінченка йДоля.
Не майте гніву до моїх порад І не лінуйтесь доглядать свій сад.
М. Рильський
Зміст
ПЕРЕБІГ УРОКУ. Укр.мова 6 кл .Словотвірний словник
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Лінгвістичне дослідження
► Визначте спосіб творения наведених слів. Чому іноді важко це зробити?
► Де можна знайти відповідь у разі виникнення лінгвістичних труднощів?
Велич, знаходити, підняти, замислитися.
2. Бесіда
- Які словники ви знаєте?
- Чи часто звертаєтесь до словників? До яких?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з теорією. Робота з підручником
Проаналізуйте зазначені в підручнику відомості про словотвірний словник.
2. Розповідь учителя
Словотвірний словник наводить словотвірні гнізда сучасної української мови, у яких слова впорядковані й об'єднані спільними коренями. У статтях словника показано ступінчастий характер словотворення й відбито послідовність формування словотвірних пар слів. Словотвірний словник дає змогу учням краще уявити будову гнізд, словотвірну структуру слів і зрозуміти механізм словопоро-дження в мові.
3. Робота в парах
► Проаналізуйте уривок зі словотвірного словника. Які відомості він містить?
4. Самостійна робота
► Зробіть синтаксичний розбір речення.
I варіант
Чуття слова можна розвивати лише уважним ставленням до складових елементів слова.
II варіант
Морфеми часто є виразниками найтонших відтінків значення.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Творча робота. Стань творцем!
► Утворіть від наведених слів власні неологізми. Укажіть спосіб словотворення.
Сонце, сяйво, книга.
2. Ігрова хвилинка
- Проведіть конкурс на краще слово, утворене вами під час виконання попереднього завдання.
3. Робота з текстом. Будь дослідником!
► Прочитайте уривки віршів. Які слова вразили вас своею новизною? Як утворилися ці слова?
Текст 1
...І з-під хмар-снігурів Сніговіється даль-хитавиця.
Та ще приспана сила снігів. Та над серцем зоря-вечірниця.
М. Вінграновський
Текст 2
І стежив я, і я веснів:
Акордились планети.
Навік я взнав, що ти не Гнів,—
Лиш Сонячні Кларнети.
П. Тичина
Текст З
Ах, нікого я так не люблю. Як вітра вітровіння,
його шляхи, його боління і землю, землю свою.
П. Тичина
Текст 4
У затишку прожити не судилось: ударив грім —
і зразу шкереберть усе пішло, що ніби тільки снилось,
як життєіснування й життєсмерть.
В. Стус
Текст 5
Неначе лісового джерела Розлоге і вологе жебоніння.
Немов іржання коней край села, оце нагірне вивільне струміння.
В. Стус
► Зробіть висновок, як і з якою метою утворюються поетичні неологізми.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
► За допомогою словника визначте, якими способами утворені ці слова.
Біліти, взаємодопомога, вручити, гідний, гнівно, п'ятий, італієць, компаньйон, мілководний.
► Зробіть словотвірний аналіз слів. Школярський, ефективний, заспів.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
Що з вивченого на уроці для вас було найцікавішим? т Запишіть коло питань» які залишилися для вас складними й незрозумілими.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР). Укр.мова 6 кл .Словотвірний словник
► Вправа з підручника.
► Від слів природа, вода, земля утворіть нові слова різними способами.
► Випишіть зі словотвірного словника словотвірне гніздо, яке вас найбільше зацікавило.
|