Укр.мова 6 кл. Урок 41. Складні слова
Мета:
- навчальна: поглибити знання учнів про складні слова; формувати навички визначення складних слів; ознайомити з правилами написання складних слів разом та через дефіс;
- розвивальна: формувати загальнопізнавальні вміння знаходити складні слова в текстах; розвивати правописні навики; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, синтаксис, лексикологія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Зміст
ПЕРЕБІГ УРОКУ. Укр.мова 6 кл. Складні слова
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Спостереження над мовним матеріалом
небосхил небесний
життєдайний життєвий
срібнокрилі крилатий
► Визначте в кожному слові корінь.
► Чим відрізняються слова, наведені в різних колонках?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Лінгвістичне дослідження
► Розділіть слова на три колонки. Який критерій ви використали? Працездатність, прапороносець, блідо-рожевий, чорнозем, сільськогосподарський, ВНЗ, КНЕУ.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником
► Проаналізуйте основні правила орфограми «Правопис складних слів».
2. Лінгвістична задача
► 3 наведених слів доберіть приклади на кожне правило орфограми «Правопис складних слів».
Чорногуз, ясноокий, рудоволосий, синьоокий, давньоруський, середньовіччя, пізньоцвіт, землетрус, краєвид, боєприпаси, зорепад, авіабілети, універмаг, тихо-тихо, хліб-сіль.
3. Робота з таблицею
► Проаналізуйте правила, зазначені в таблиці.
4. Робота з текстом
► Прочитайте виразно текст. Визначте тип мовлення, стиль тексту. Увечорі небо стае сірувато-рожевим. На тлі оранжево-попелястої зірниці чорні зграї ворон, що летять на ночівлю, розпростерши крила, здаються якимись фантастичними істотами. Ліс стоїть задумливий, тихий, тільки листя тріпоче від тривожного повіву вітру. Поле з кожною хвилиною все більше темніє. Здається, ніби сутінки розтікаються хвилями із балок і ярів, покривають землю, застилають ліс. На сірому небосхилі покотилась, упала зірочка.
► Випишіть із тексту складні слова. Поясніть їхній правопис.
► Зробіть синтаксичний розбір останнього речення.
5. Колективна робота
► Вставте сполучні о, є, є. Поясніть свій вибір.
Нар..плав, земл..мір, ліс..степ, стал..вар, нафтопровід, піш..хід, місяц-.хід, каш..вар, верб..ліз, кор..їд, чорн..зем, пил..сос, житт.. пис, краєзнавство, бур..вій, гряз..вод..лікарня.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна робота
► Складіть усне монологічне висловлювання на лінгвістичну тему «Складні слова та їхній правопис».
2. Творча робота
► Із наведених слів утворіть складні слова, уживаючи єднальні голосні. Поясніть правопис за допомогою правила.
Зразок. Праця, любити — працелюб.
Рука, писати; чорний, слива; сіно, косити; хвиля, різати; білий, сніг; сірий, очі; чорний, брови; русявий, коси; овочі, сховати; низький, хмари; північ, схід; багато, багато; жовтий, гарячий.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
► Запишіть слова під диктовку. Поясніть правопис. Школа-іптерпат, червоно-коричиевий, чавуносховище, півиічпо-
східний, падолист, краєвид, мовно-літературний, п*ятиденка, скляио-керамічний, піваркуша, сінов'язалка, напівтемрява, півночі, пів-Дніпра.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ТЕСТИ
1-й варіант
1. Укажіть правильне твердження:
А Складні слова — слова, у яких два префікси.
Б Словотвір — розділ лінгвістики, що вивчає значущі частини слова.
В Орфографія — розділ лінгвістики, що вивчає правила написання складних слів.
Г Суфіксальне словотворення — це спосіб творення слів за допомогою словотворчих суфіксів.
2. Укажіть рядок, де всі слова написані правильно:
А безкраїй, бескорисливий, відкриття ;
Б розтягнути, розчин, розхитати;
В натпотужний, обпалити, обтрусити;
Г роскопав, розламав, розказав.
3. Укажіть рядок, у якому слова утворені префіксальним способом:
А прибігти, переписати, льодохід;
Б підписати, записати, підземний;
В денний, заговорити, пробігати;
Г переговорити, переддень.
4. Укажіть рядок, у якому всі слова утворені суфіксальним способом:
А телефонувати, пакунок, подорожній;
Б низько, холодненький, дубок;
В розкричатися, розщедритися, молодість;
Г безмежний, закидати, відходити.
5. Укажіть рядок, де всі слова складні:
А синьоокий, яснозорий, середньовіччя;
Б радіокомітет, легкоатлет, зіркість;
В життєпис, одноденний, небесний;
Г атомохід, овочесховище, пакувати.
6. Позначте рядок слів, у якому від усіх прикметників за допомогою суфікса ин можна утворити іменники із чч :
А німецький, одеський;
Б полтавський, херсонський;
В козацький, вінницький;
Г кріпацький. Миколаївський.
2-й варіант
1. Укажіть правильне твердження:
А Префіксальне словотворення — це спосіб творення слів за допомогою словотворчих префіксів.
Б Префікс — значуща частина мови.
В Складні слова — слова, які мають два суфікси.
Г Суфікс — змінювана частина слова.
2. Укажіть рядок, де всі слова написані правильно:
А безрадісний, безводний, бесіпумний;
Б бесхмарний, беззвучний, розгорнути;
В розвантажити, розплести, розкрити;
Г розв'язати, розмалював, роспитав.
3. Укажіть рядок, у якому слова утворені префіксальним способом:
А перелісок, лісок, лісовик;
Б пречудовий, позавчора, промова;
В супершвидкий, прадід, батьківський;
Г антивірус, дочитати, читач.
4. Укажіть рядок, у якому всі слова утворені суфіксальним способом:
А відповідально, лісостеп, співбесідник;
Б по-літньому, літній, квітчасте;
В табунець, сердечний, степовий;
Г рукавиця, річниця, безрадісний.
5. Укажіть рядок, де всі слова складні:
А далекобійний, широколистий, залізобетон;
Б науково-технічний, всюдихід, зеленуватий;
В новобудова, жовтогарячий, жовтуватий;
Г вихідний, лісозаготівля, переходити.
6. Позначте рядок, у якому обидва слова треба писати з -чч-:
А Полтавщина, Галичина;
Б Доне..ина, Київщина;
В Туре.ліна, коза..ина;
Г Львівщина, Наддніпрянщина.
Рефлексія
- Які слова називаються складними?
- Як з'єднуються частини складних слів?
- За яких умов складні слова пишемо через дефіс?
- Що нового дізналися на уроці?
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР). Укр.мова 6 кл. Складні слова
► Виконайте вправу з підручника.
► Складіть лінгвістичну казку про складні слова.
|