Укр.мова 6 кл. Урок 45. Загальна характеристика частин мови
Мета:
- навчальна: поглибити знання про морфологію як розділ науки про мову, його зміст і завдання; розвивати вміння і навички розпізнавати вивчені частини мови в реченнях, розуміти їхню роль у мовленні, визначати відомі граматичні ознаки; формувати вміння розпізнавати самостійні та службові частини мови в реченні та тексті; усвідомити різницю між самостійними та службовими частинами мови;
- розвивальна: формувати уміння узагальнювати набуті знання; розвивати логічне мислення школярів, уміння аналізувати й узагальнювати; розвивати усне і писемне мовлення, пам'ять, спостережливість;
- виховна: виховувати естетичні смаки, любов і повагу до рідної мови.
Внутрішньопредметні зв'язки: синтаксис, орфографія, лексикологія.
Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство.
Тип уроку: урок повторення й узагальнення знань.
Зміст
ПЕРЕБІГ УРОКУ. Укр.мова 6 кл. Загальна характеристика частин мови
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Комунікативний практикум
► Прочитайте епіграф. Чи згодні ви з автором? Доведіть свою точку зору.
► Які художні засоби використала поетеса? З якою метою?
Слово вчителя. Наша мова — це океан слів, а граматика — мудрий господар, володар цього океану. Сила граматики в тому, що вона групує нескінченну кількість слів у певні групи, класи. Один із таких найважливіших класів — частини мови.
► Ми поглибимо знання про морфологію як розділ мовознавчої науки. А з якими розділами науки про мову ви вже знайомі? Що вони вивчають?
□ Фонетика (вивчає звуки), п Графіка (букви).
□ Орфографія (правильне написання).
□ Орфоепія (правильна вимова).
□ Лексикологія (лексика, значення, вживання і походження).
□ Словотвір (способи творення слів).
□ Стилістика (стилі мовлення).
□ Фразеологія (стійкі сполучення слів).
□ Пунктуація (уживання розділових знаків). d Синтаксис (словосполучення і речення).
□ Морфеміка (значущі частини слова).
2. Лінгвістичне дослідження
► Проаналізуйте епіграф з точки зору належності слів до частин мови. Які частини мови не представлені в уривку?
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Робота з підручником
► Назвіть спільні й відмінні ознаки частин мови.
Робота з текстом
► Прослухайте вірш. Поясніть його назву. Які ознаки кожної частини мови називає автор?
ЗЛИТКИ ЗОЛОТІ
Чи ти задумувавсь, відкіль оті у нашій мові злитки золоті?
Як намистини, диво калинове — частини мови!
Який співець, поет, який письменник уперше слово вигадав —
Іменник? Іменник! Він узяв собі на плечі велике діло —
визначати речі,— ім'я, найменування і наймення: робота.
Біль. І радість. І натхнення. Ну а візьмімо назву —
дієслово, само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,
а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-нредмету
якусь його ознаку чи прикмету.
Числівник може визначить тобі
число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника,
за кого він у мові? За іменника!
(Хоч може цей наш скромний посередник
замінювать числівник і прикметник.)
Прислівник звик, незмінюваний в мові,
ознаки різні виражать при слові.
Сполучник каже: скромну роль я маю,
але слова я в мові сполучаю.
І частка мовить: слово я службове,
але людині чесно я служу.
І, будьте певні, в інтересах мови
і так і ні де треба я скажу.
А вигук може пролунать, як дзвін,
у мові, мабуть, найщиріший він!
«Ура! — гукнеш ти друзям неодмінно. —
Сьогодні з мови я дістав «відмінно»!»
Частини мови! Назви наче й звичні,
полюбиш їх — красиві, поетичні!
«Відмінно» заслужив ти. Знав — чудово.
Це за любов найвища з нагород.
Хто ж так назвав оці частини мови?
Назвали вчені.
И підхопив народ!
Д. Білоус
► Запишіть перше речення вірша. Зробіть його синтаксичний розбір.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна робота
► Складіть монологічне висловлювання на лінгвістичну тему «Частини мови».
2. Творча робота. Стань творцем!
► Замість крапок вставте прикметники.
Мово моя ...»
..., материнська,
Я знаю тебе не вивчену —
Просту, домашню, ....
Не із-за морів покликану,
Не з словників насмикану Ти у мене Із кореня. Полем мені наговорена, Дзвоном коси прокована, В ... воді смакована.
В. Бичко
(українська, батьківська, звичну, чистій)
► Які труднощі під час виконання роботи у вас виникли?
► Порівняйте свої варіанти з авторськими.
3. Лексична робота
► Доберіть до наведених слів антоніми.
Згадати, заборонити, пишатися, заснути, нагріти, схвалити.
► Розкажіть про морфологічні ознаки дієслова на прикладі одного слова.
► Складіть речення з однією парою антонімів.
4. Ігрова хвилинка
► Знайдіть «четверте зайве» слово, аргументуйте свої докази, виділіть орфограми.
- Три, трійка, третій, троє, (іменник + числівники)
- Навесні, взимку, літні, зранку, (прикметник + прислівники)
- Я, к, його, тебе, (прийменник + займенники)
- Стук-стук, ах, ку-ку, ойкає (дієслово + вигуки) п Ні, але, та, або. (частка + сполучники)
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
► Складіть прислів'я з наведених слів. Знайдіть числівники. Якими членами речення вони є?
За, поженешся, жодного, не, зайцями, двома, спіймаєш. Хата, не, господинь, де, там, сім, метена.
► Запишіть прислівники. З двома складіть речення.
Вранці, рік у рік, восени, навпростець, спідлоба, часто-густо, збоку, зверху, на жаль, взимку, з краю в край, тишком-нишком, з боку на бік, щодня, без сумніву, напам'ять, по-моєму, зроду-віку, по совісті, надворі, назавжди.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія «Мікрофон»
► Поставте своїм однокласникам запитання з теми уроку.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР). Укр.мова 6 кл. Загальна характеристика частин мови
► Виконайте вправу з підручника.
► Складіть лінгвістичну казку про частини мови.
► Запишіть 4-5 прислів'їв про мову, над кожним словом вкажіть частину мови.
|