укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Жовтень » 14 » Укр.мова 6 кл. Урок 55. Особливості творення іменників
15:39
Укр.мова 6 кл. Урок 55. Особливості творення іменників

Укр.мова 6 кл. Урок 55. Особливості творення іменників

Мета: 
- навчальна: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови; ознайомити з особливостями творення іменників; дати поняття про суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; розвивати навички творення іменників, морфологічного розбору іменника; 
- розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів словами, утвореними за допомогою суфіксів; 
- виховна: виховувати уважність, самостійність у здобутті знань. Внутрішньопредметні зв'язки: морфеміка, словотвір, лексикологія. Міжпредметні зв'язки: література, українознавство. 
Тип уроку: урок закріплення вивченого.

Зміст
ПЕРЕБІГ УРОКУ. Укр.мова 6 кл. Особливості творення іменників
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.  МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Словниковий диктант
►  Запишіть наведені слова в орудному й знахідному відмінках, виділіть закінчення.
Батьківщина, земля, країна, доля, мрія, сім'я, книга, школа, надія, зоря.
2. Комунікативний практикум
►  Дайте відповіді на запитання. 
- Що таке словотвір?
- Які способи творення ви знаєте?
3. Лінгвістичне дослідження
►  Порівняйте зазначені слова. Зробіть висновок про значення суфіксів.
Серденько, зайчик, клітиночка, голубонька.
IV.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником
2. Робота з таблицею
►  Заповніть другу колонку таблиці. Зробіть висновок про словотвір іменників.

3. Робота з текстом
►  Прочитайте виразно текст. Визначте тип і стиль мовлення.
РАЙДУГА В БУРУЛЬЦІ
Удень почав танути сніг, капали краплі з дахів. А вночі знову підмерзло.
Вийшов з хати Юрко й побачив велику крижану бурульку. Вона звисала з даху. Зійшло сонце, і бурулька заблищала різнобарвними вогниками — синім, рожевим, червоним, блакитним, жовтим.
Юрко стоїть, затамувавши подих від здивування. Гарна бурулька, мов райдуга.
На даху біля бурульки сиділи горобці та й цвірінькали. Вони теж милуються бурулькою (За В. Сухомлинським).
►  Дайте відповіді на запитання.
т Що змусило Юрка зупинитися біля бурульки?
т Чи помічали ви коли-небудь красу зимової пору року?
т Поясніть назву тексту.
►  Зробіть синтаксичний розбір виділеного речення.
►  Зробіть морфологічний розбір іменників із цього речення.
4. Колективна робота
►  Зробіть словотвірний аналіз поданих іменників.
Каменяр, розмова, електростанція, мужність, слухач, паливо.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розподільна робота
►  Розподіліть наведені слова на дві колонки: із суфіксами зменшеності й чутливості і з суфіксами збільшеності й згрубілості. Дівчисько, шапочка, хлопчище, кореневище, козаченько, дівчатонька, рученька, капустина, капусточка, синочки.
2. Творча робота
►  Утворіть від наведених іменників слова з суфіксами збільшеності або зменшеності.
Хлопець, дівчина, мати, мати, баба, дід.
►  3 двома словами складіть речення.
►  Які звертання ви використовуєте в розмові зі своїми близькими?
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна робота
► У наведених словах визначте словотворчі суфікси.
Порада, перевага, прадід, присмак, премудрість, безлад, непокора, супісок, узвіз.
2. Практична робота
►  Зробіть морфологічний розбір іменників.
1. До людей хились, небого, люди привітають (Т. Шевченко). 2. Мене по волі й неволі носило всюди (Т. Шевченко). 3. У нас нема зерна неправди за собою (Т. Шевченко).
VII.  ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1.  Ігрова хвилинка
►  Знайдіть слово за його ознаками.
1) власна назва, істота, у родовому відмінку;
2) загальна назва, неістота, 2 відміна, чоловічий рід;
3) 2 відміна, в орудному відмінку;
4) жіночий рід, 3 відміна, в знахідному відмінку;
5) середній рід, 2 відміна, неістота.
►  Яке слово залишилось зайвим? Назвіть його граматичні ознаки.
Марійки, столом, тінями, дереву, ніж, ніч.
2. Рефлексія
►  Попрацюйте в парах. Поставте один одному запитання за вивченою темою. Оцініть знання свого товариша. Запишіть запитання теми, які потрібно додатково опрацювати вдома.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР). 
Укр.мова 6 кл. Особливості творення іменників
►  Виконайте вправу з підручника.
►  Складіть лінгвістичну казку «Такий цікавий іменник!»
►  Запишіть складне речення, зробіть його синтаксичний розбір та морфологічний розбір двох іменників.