укр мова 10 клас авраменко математика 10 клас бевз 2018
Головна » 2014 » Серпень » 27 » Відкривач островів духовних скарбів
12:17
Відкривач островів духовних скарбів

Відкривач островів духовних скарбів

1. Розгляньте кадри з кінофільму іі мультфільму, назвіть зображених на них героїв.
2. З яких стрічок ці кадри?
3. На основі якого літературного твору знято обидва фільми? Хто його автор?
Не зваживши на сподівання рідних, він не продовжив сімейної традиції — не став будівельником маяків, як батько та дід. Однак навряд чи згодом хтось про це пошкодував. Адже йому судилася слава всесвітиьовідомого письменника, а життя його було хоч і коротким, але надзвичайно яскравим.
Роберт Льюїс Стівенсон з'явився на світ 13 листопада 1850 р. в столиці Шотландії, місті Единбурзі.
Єдина дитина в сім'ї, Роберт був оточений ніжною любов'ю батьків і няні. Через слабке здоров'я він мусив тижнями, а то й місяцями залишатися в ліжку. І рідні самовіддано піклувалися про хлопчика, підтримуючи в ньому життєвий вогник, що, здавалося, ледь жеврів. Розважаючи недужого сина, батько часто розповідав йому вигадані історії про корчмарів, нічних сторожів, моряків, мандрівних торговців, кучерів поштових карет, розбійників.
Часті хвороби позбавили Роберта багатьох радощів дитинства, він майже не відвідував школу й не розважався з однолітками, натомість мав багато часу для читання й фантазій.
Як це нерідко трапляється з літераторами, Стівенсон рано усвідомив своє покликання. Дивує, однак, що вже у дванадцять років він почав цілеспрямовано й відповідально готуватися до письменництва. Зазвичай Роберт мав при собі книжку, яку наразі читав, і записник. Під час прогулянок хлопець добирав влучні слова для опису побаченого чи вигадував діалоги, під час відпочинку занотовував пейзажні замальовки або віршував.
Батьки   переконували   Стівенсона   обрати «певнішу й надійнішу» професію. Тож він вступив до Единбурзького університету, де навчався на інженерному, а згодом — на юридичному факультеті. Однак, здобувши вищу освіту, тендітний, хворобливий зовні юнак виявив непохитний характер. Він таки подолав опір батьків і присвятив себе літературі.
Задля лікування письменник-початківець мусив здійснити поїздку до теплих країв — на південь Франції. А вже незабаром публіка змогла оцінити його талант, читаючи подорожні нариси «Подорож всередину країни» та «Мандрівка з віслюком по Севеннах».
Стівенсон був природженим мандрівником. Він завжди ретельно готувався до поїздок, заздалегідь ознайомлювався з мовою, історією та культурою країни, до якої збирався, умів легко сходитися з людьми. Письменник подорожував на байдарці й пішки, на торговому судні та в емігрантському вагоні. Йому випало перетнути Атлантичний океан і подолати тисячі миль1 Тихого океану. Годі навіть уявити, як тяжкохворий чоловік спромігся на всі ці мандрівки...
Своєю мужністю та оптимізмом Стівенсон вражав не лише рідних і друзів, але й численних читачів, які знаходили яскраві приклади гідної життєвої позиції в його пригодницьких романах.
Роман — великий за обсягом прозовий твір, у якому на тлі суспільних подій зображено значну частину життя головного героя або його долю в цілому. У романі діє багато персонажів, і не всі вони пов'язані з головним героєм.
Пригодницький роман — різновид роману, для якого характерний гострий сюжет, побудований на захопливих пригодах, мандрівках до далеких країн, таємницях, переслідуваннях та інших незвичайних подіях. Персонажі пригодницького роману зазвичай чітко поділяються на «героїв» та «лиходіїв». Головна мета таких творів полягає в тому, щоб розважити читача. Майстрами пригодницької літератури вважаються Жуль Берн, Роберт Льюїс Сті-венсон, Генрі Райдер Хаггард, Томас Майн Рід та інші.
Одним з найвідоміших творів Стівенсона є пригодницький роман «Острів Скарбів». Цікавий він не лише захопливим сюжетом, а й яскравими характерами центральних персонажів та виразними моральними акцентами.
Як виник роман «Острів Скарбів»?
Історія написання цього твору незвичайна. А почалася вона того дня, колиСтівенсон намалював для свого пасерба
Ллойда Осборна карту вигаданого острова й несподівано сам нею зацікавився. Малюнок немовби ожив: письменник побачив майбутніх персонажів, що сновигали островом у пошуках скарбів, блиск їхньої зброї... Згодом Стівенсон згадував ті хвилини так: «Не встиг я схаменутися, як переді мною з'явився чистий аркуш, і я уклав перелік розділів... Це мала бути книжка для хлопців... До того ж мені спала на думку одна ідея щодо Джона Сілвера, котра обіцяла подарувати чимало веселих переживань: узяти одного приятеля, якого я дуже любив і поважав... відкинути його витонченість
І чесноти, нічого йому не залишити, крім сили, хоробрості, кмітливості й невичерпної товариськості, та спробувати втілити його в образі якогось неотесаного мореплавця».
Готові частини рукопису Стівенсон читав у сімейному колі, уважно дослухаючись до порад рідних.  Звісно,  за розвитком подій захоплено стежив його пасерб-школяр. Утім, сюжет зацікавив навіть батька письменника — надзвичайно практичну й помірковану людину. Коли мова зайшла про скриню Біллі Бонса, він заходився складати опис речей. Саме той перелік Стівенсон і подав у своєму творі.
Уперше друкуючи «Острів Скарбів» у часописі для підлітків, на той час уже поважний автор підписав його псевдонімом, оскільки побоювався дорікань критиків за розважальний твір, адресований дітям. Однак блискавичний успіх розвіяв будь-які сумніви. Тож коли роман вийшов окремою книжкою, на обкладинці було зазначено справжнє ім'я письменника. 4і
Примітно, що герої знаменитих романів Стівенсона — «Острів Скарбів» (1883), «Чорна стріла» (1888), «Катріона» (1893) — юнаки. У їхніх образах утілено життєлюбне й світле світосприйняття молодої душі, яка за складних обставин здатна до самостійних рішень і моральної стійкості. Власне, цим можна пояснити великий успіх творів Стівенсона в юних читачів.
1. Розкажіть про дитинство Стівенсона. Що сприяло захопленню майбутнього письменника літературою?
2. Коли і як виявився літературний хист Стівенсона? Назвіть відомі твори цього автора.
3. Дайте   визначення   поняття   «роман».   Назвіть   характерні   ознаки пригодницького роману.
4. Розкажіть історію створення роману «Острів Скарбів».

«Крилаті криловські слова». Іван Крилов. Вовк і Ягня